Dieta wegetariańska lub z dominującą rolą produktów roślinnych ma wielu zwolenników i nie brakuje naukowego potwierdzenia jej zalet. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie samo przerzucenie się na zieleninę jest istotne, ale też wybór konkretnych produktów roślinnych.
W dobie rosnących zastrzeżeń wokół konsumpcji czerwonego mięsa nie powinno dziwić, że konkretne korzyści wypływają z diety opartej o produkty roślinne. Ograniczenie spożycia białek zwierzęcych i zwiększenie dawek białka pochodzenia roślinnego może istotnie ograniczać ryzyko chorób układu krążenia.
Potwierdza to holenderskie badanie ok. 6 tys. ludzi, które potwierdza, że zamiana białek zwierzęcych w diecie na rzecz roślinnych daje trwały efekt w odniesieniu do choroby wieńcowej, której ryzyko spada bardzo znacząco. Analizowano stan zdrowia uczestników na przestrzeni 13 lat, a to solidna porcja danych.
Podobnie korzystny wpływ wykazuje brazylijska analiza z Wydziału Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Sao Paulo, tym razem wykazując zmniejszenie ryzyka miażdżycy u osób idących w stronę wegetarianizmu. Badanie uwzględniające 4500 osób pokazuje drastyczny spadek ryzyka miażdżycy, nawet o 60%, u osób spożywającej białka głównie pochodzenia roślinnego.
Idąc dalej, choroby serca i cukrzyca również rzadziej dotyczą wegetarian, czego dowodzi badanie prowadzone wśród Amerykanów azjatyckiego pochodzenia. Choć Azjaci stereotypowo kojarzą się z niskim BMI i smukłą sylwetką, ci przyjmujący „mięsną” dietę znacznie częściej wpadali w nadwagę, która jest jednym z czynników ryzyka.
Istotne jest jednak również rozróżnienie pomiędzy rodzajami przyjmowanych produktów roślinnych. Kohortowa analiza 125 tys. osób w okresie 4 lat pokazała, jak duża może być różnica. Osoby spożywające niskiej jakości produkty roślinne (słodkości, przetworzone ziarna, smażone) tyją znacznie szybciej od osób sięgających po pełne ziarna, świeże warzywa, owoce oraz orzechy.
Podobne efekty, tym razem analizowane pod kątem ryzyka przedwczesnej śmierci, dała analiza 30 tys. Amerykanów i ich nawyków żywieniowych. Okazało się, że nieporównanie ważniejszy jest wybór wysokiej jakości produktów roślinnych niż produktów zwierzęcych. Nawet kosztowna dieta oparta na najlepszych komponentach zwierzęcych nie zmniejsza śmiertelności. Tymczasem dbałość o dobór odpowiednich roślinnych elementów diety może obniżyć śmiertelność aż o 30% i jeszcze bardziej u osób cierpiących na choroby serca.
Źródło: konferencja Nutrition 2018. Fot: Freepik.com