Cierpisz z powodu ciężkich nóg, a może właśnie przebyłeś zabieg zamykania naczynek w kończynach dolnych? Łagodzenie dolegliwości związanych z problemami żylnymi nie zawsze musi oznaczać konieczność odbycia dodatkowych, inwazyjnych i nierzadko drogich terapii. Na szczęście można sobie pomóc stosując kompresjoterapię. Na czym polega ta metoda i co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.
Kompresjoterapia, czyli leczenie uciskiem
Mówi się, że kompresjoterapia jest jedną z najstarszych, nieinwazyjnych metod leczenia niewydolności żylnej – pierwsze wzmianki na ten temat znaleziono jeszcze w egipskich piramidach. Technika ta polega na leczeniu stopniowanym uciskiem, czyli wywołaniu za pomocą spejalnej odzieży uciskowej np. rajstop, pończoch czy podkolanówek śródtkankowego ciśnienia hydrostatycznego na nasze nogi.
W wyniku zastosowania wyrobu kompresyjnego wywierany jest ucisk na kończynę, który w sposób mechaniczny zmniejsza światło naczynia, przyspiesza powrót krwi zapobiegając zastojom żylnym. Aby stosowany ucisk był jednak skuteczny, musi być stopniowany w odpowiedni sposób, w odpowiednich proporcjach – od stopy aż po pachwinę – malejąc ku górze. Najsilniejszy powinien być w okolicach kostki, a najsłabszy na wysokości uda w okolicy pachwiny.
Jak wybrać?
W przypadku wyrobów kompresyjnych istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Źle dobrane mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pomiaru należy dokonać rano, kiedy nasze nogi są wypoczete. W tym celu należy zmierzyć kilka obwodów i długości nóg w wyznaczonych miejscach m.in. w najwęższym obwodzie nad kostką, najszerszym obwodzie łydki, najwęższym obwodzie pod kolanem, w połowie uda i 5 centymetrów poniżej krocza.
Potrzebna nam jest także długość nogi mierzona od podłogi do 5 centymetrów poniżej krocza. Aby uzyskać miarodajny wynik poprośmy kogoś bliskiego, by zmierzył nas rano tuż po wstaniu z łóżka, kiedy nasze nogi są jeszcze bez obrzęku. Stopień lub klasę kompresji najlepiej dobierze lekarz na podstawie badań fizykalnych.
Kiedy stosuje się kompresjoterapię?
Kompresjoterapia jest zalecana dla pacjentów z objawami klinicznymi niewydolności żylnej, jak również dla osób bez objawów klinicznych, prewencyjnie. Szczególnymi wskazaniami do jej stosowania jest m.in. profilaktyka zaburzeń żylnych u osób otyłych, obciążonych genetycznie, wykonujących pracę stojącą lub siedzą oraz dla kobiet w ciąży.
Takie wyroby przydają się również podczas długich podróży. Wskazaniem do stosowania kompresjoterapii są również przebyte zabiegi zamykania naczyń np. skleroterapia, laser, wszelkie operacje żylaków lub zabiegi przebiegające z obrzękiem kończyn dolnych, a także choroby przebiegające z towarzyszącym obrzękiem, jak np. obrzęk limfatyczny, zakrzepica żył głębokich czy żylaki kończyn dolnych.
Jakie są przeciwwskazania?
Choć kompresjoterapia jest jedną z najskuteczniejszych nieinwazyjnych metod leczenia zaburzeń żylnych, to nie zawsze może być stosowana w przypadku każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem do stosowania kompresjoterapii jest m.in. miażdżyca, zapalenia skóry, zaburzenia czucia w przebiegu cukrzycy czy zaawansowane zaburzenia krążenia tętniczego. Pamiętajmy więc, by w pierwszej kolejności udać się do lekarza, który określi stopień kompresjoterapii oraz dobierze odpowiednie produkty uciskowe.
Źródło: 38 PR