Najmłodsi często marzą o tym, aby ich dieta opierała się wyłącznie na słodkościach lub daniach typu fast food. Wspomniane menu nie zapewni jednak takiej ilości energii ani siły, która byłaby wystarczająca. Zmiana tych przyzwyczajeń wiązałaby się jednak ze zmianą sposobu myślenia. Co o prawidłowym odżywianiu wiedzą polscy uczniowie?
Dzięki kolejnej edycji programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” wiadomo, że podejście młodych ludzi do tego, co jedzą nie jest najlepsze. Właściwe jedynie 59% zbadanych gimnazjalistów spożywa 5 pełnowartościowych posiłków dziennie. Deklaracje związane z innymi nawykami wypadają nieco lepiej – 80% gimnazjalistów nie wychodzi z domu bez zjedzenia śniadania, a aż 70% zabiera ze sobą do szkoły drugie śniadanie.
Warto jednak zauważyć, że zwiększa się świadomość młodych ludzi. Wielu z nich zna zasady prawidłowego odżywiania i ich korzystny wpływ na zdrowie. Wzrost świadomości to także nadzieja na wdrożenie korzystnych nawyków do codziennego planu dnia.
Prawie każdemu zdarza się sięgnąć po przekąskę między posiłkami. Nic zatem dziwnego, że sięgają po nie również gimnazjaliści. W czym gustuje młodzież? Wyniki ankiety pokazują, że 40% gimnazjalistów zapytanych o rodzaj wybieranej przekąski zaznaczyło owoc bądź warzywo, a 14% bakalie. W tym samym czasie 45% wybiera słone i słodkie przekąski, a więc chipsy, chrupki czy batoniki.
Krzepiący jest jednak fakt, że aż 95% uczniów biorących udział w ankiecie zdecydowało, że codziennie zjada porcję warzyw i owoców. Nadal jest im jednak daleko do norm, które zostały wyznaczone przez Instytut Żywności i Żywienia. Rekomendował on bowiem, że owoce i warzywa należy jeść tak często jak to tylko możliwe, przynajmniej 5 porcji dziennie z przewagą warzyw, wciąż jednak daleko zarówno dorosłym, jak i młodzieży w Polsce.
Przebadani gimnazjaliści zdają sobie także sprawę z konieczności picia wody – aż 72% z nich zaznaczyło, że wypija zalecane 1,5 litra wody dziennie.
Źródło: Synertime