Spośród haseł w Wikipedii “wódka” jest najlepszym hasłem związanym z Polską – zdecydowało jury konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza. Wikipedyści mieli za zadanie rozbudowywać hasła z tzw. Kanonu Polskiej Wikipedii.
Drugim najlepszym hasłem w konkursie zostało hasło “bielik“, a trzecim – “polska szkoła filmowa“. Wolna Polska-Wolna Wiedza, trwający od września ubiegłego roku polegał na rozbudowie artykułów w Wikipedii tak, aby ich jakość merytoryczna była na jak najwyższym poziomie.
“Być może to nie przypadek, że w roku, w którym największa wolna encyklopedia obchodzi 18. urodziny, to właśnie hasło +Wódka+ zostało zwycięzcą konkursu edycyjnego Wolna Polska-Wolna Wiedza” – skomentowała rzecznik Wikimedia Polska Agnieszka Marszal w przesłanym PAP komunikacie o rozstrzygnięciu konkursu.
Konkurs Wolna Polska-Wolna Wiedza został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników była praca nad poprawą jakościową haseł z tzw. Kanonu Polskiej Wikipedii. Kanon zawiera zbiór blisko 1500 najważniejszych haseł dotyczących Polski i Polaków.
Najlepszym i najwartościowszym merytorycznie artykułem zostało hasło “Wódka”. Hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami i poparte weryfikowalnymi źródłami. W haśle można przeczytać o historii wódki, aspektach prawnych, technologii jej produkcji, rynku, spożyciu czy nawet znaczeniu wódki w kulturze.
“Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie!” – mówi jeden z jurorów konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza prof. Dariusz Jemielniak.
W konkursie wzięło udział 26 haseł, do finału zakwalifikowano osiem.
Wstępnej preselekcji dokonała komisja złożona z wikipedystów. Ostatecznych zwycięzców wyłoniło Jury w składzie: Edwin Bendyk, Paweł Cywiński, Piotr M.A. Cywiński, Anna Herbich-Zychowicz, Dariusz Jemielniak, Jacek Kołtan, Radosław Kotarski, Justyna Suchecka, Jakub Wygnański.
PAP – Nauka w Polsce, lt/ zan/