Ortokorekcja daje teraz zupełnie nowe możliwości w walce o lepszy wzrok. Jest to szczególnie ważne dla dzieci. które mogą w ten sposób dobrze widzieć bez żadnych zaawansowanych zabiegów korygujących wadę
Wspomniana ortokorekcja to skuteczniejsza, ale i mało inwazyjna metoda spowalniania lub hamowania postępu krótkowzroczności. Pozwala ona uniknąć noszenia soczewek czy okularów i sprawić, żeby życie stało się bardziej komfortowe. Aby wpłynąć na swój wzrok potrzebne jest założenie na noc specjalnych soczewek orto-K. W trakcie snu soczewki modelują rogówkę i nadają jej kształt gwarantujący dobrą jakość widzenia. Dzięki czemu w ciągu dnia nie trzeba się już posiłkować okularami czy soczewkami.
Jest to istotne w przypadku leczenia wady wzroku u dzieci. Niemożliwe jest u nich przeprowadzenie zabiegów korygujących, dlatego ortokorekcja wydaje się być znacznie lepszym rozwiązaniem. Szczególnie istotne jest to w lecie kiedy często jesteśmy nad wodą i kąpiemy się w morzu czy jeziorze. Dobre widzenie stanowi wtedy jeden z priorytetów. Miękkie soczewki kontaktowe nie są dobre do wykonywania tego typu aktywności.
Plusem ortokorekcji jest również to, ze rodzice mają pełną kontrolę nad tym jak przebiega całe leczenie. Mogą wieczorami sprawdzać czy soczewki na pewno są na swoim miejscu i być pewni, że tak pozostanie przez całą noc. Takie działanie nie jest to możliwe w przypadku okularów, które dzieci przekornie ściągają.
Soczewki u dzieci i dorosłych dobieramy bardzo podobnie, jest to pełne badanie tak jak przy doborze każdej korekcji soczewkami twardymi. Najpierw badanie komputerowe, później pełne badanie ostrości wzroku ew. zeza i ustawienia oczu. Wykonujemy również badanie w lampie szczelinowej: oceniamy przedni odcinek oka powieki, rzęsy rogówkę i spojówkę. Bardzo dokładnie sprawdzamy czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Następnie wykonujemy topografię rogówki, a więc bardzo ważny element doboru soczewek orto. Jest to trójwymiarowa mapa rogówki, która pozwala na dobranie dobrych soczewek. Gdy już je mamy, musimy nosić je przez godzinę, a po tym czasie, jeśli wszystko jest w porządku, to badanie jest zakończone. Kontrola następuje po tygodniu, po miesiącu przychodzimy znowu, a potem po raz kolejny po trzech. Jeśli nadal wszystko jest tak jak powinno to kontrole mogą się obywać co pół roku.
Efekt dobrego widzenia u dzieci i dorosłych przy dobrze dobranej soczewce ortokorekcyjnej powinien utrzymać się przez minimum jeden dzień. Niekiedy pacjenci z mniejszymi wadami zakładają soczewki co drugą noc, jednak nie jest to regułą. Czas korekcji uwarunkowany jest podatnością rogówki na odkształcenie jak i jej grubością. Przez pierwsze trzy miesiące zalecamy zakładanie soczewek orto każdej nocy. Później, można poeksperymentować czy spanie w soczewkach co drugą noc zapewnia taki sam komfort widzenia co po jednej nocy. Każdy pacjent musi sam ocenić czy po nocy bez soczewek widzi wystarczająco dobrze.
Pełną korekcję ortosoczewkami osiąga się u pacjentów z krótkowzrocznością do około – 5 D oraz astygmatyzmem do około 1,5 D. W przypadku większej krótkowzroczności możliwa jest niepełna korekcja, co skutkuje noszeniem okularów bądź soczewek kontaktowych o odpowiednio mniejszej mocy. Ortokorekcja jest niewskazana dla osób ze schorzeniami rogówki i przedniego odcinka oka.
Ten sposób leczenia jest ważny dla dzieci również dlatego, że to w ich przypadku ortokorekcja najczęściej powstrzymuje rozwój krótkowzroczności. Jeśli mamy mniejszą wadę wzroku to zwiększa się też nasza szansa na powstawanie dodatkowych chorób oczu w przyszłości.
Źródło: InnovationPR