Morfologia krwi należy do podstawowych badań laboratoryjnych, które wykonuje się w ramach profilaktyki zdrowia, diagnostyki wybranych schorzeń oraz monitorowania postępów leczenia. W tym artykule dowiesz się, co z wyników morfologii może odczytać lekarz, kiedy warto rozważyć wykonanie tego badania oraz jak prawidłowo przygotować się do pobrania krwi.
Morfologia – laboratoryjna ocena najważniejszych parametrów krwi
Morfologia to jedno z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Badanie wykonuje się z próbki krwi, a polega ono na jakościowej i ilościowej ocenie jej wybranych parametrów. Morfologia krwi obejmuje ocenę m.in.:
- liczby poszczególnych rodzajów krwinek, tj. krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów), płytek krwi (trombocytów);
- stężenia hemoglobiny;
- wartości hematokrytu;
- średniej objętości erytrocytu;
- średniej masy hemoglobiny w krwince.
Parametry te mogą dostarczyć wielu informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ewentualne odchylenia wyników od normy mogą być podstawą do podjęcia dalszych kroków postępowania.
O czym mogą świadczyć wyniki morfologii?
Ocena opisanych wyżej parametrów krwi może być dla lekarza podstawą do skierowania podejrzeń na różne schorzenia. Analizując wyniki morfologii i zestawiając je z informacjami pozyskanymi od pacjenta podczas wywiadu medycznego, lekarz może skierować podejrzenia m.in. na:
- anemię lub nadkrwistość;
- niedobory żywieniowe i wynikające z nich problemy zdrowotne;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- stany zapalne, zakażenia wirusowe i bakteryjne;
- niektóre choroby nowotworowe.
Na podstawie wyników morfologii krwi lekarz może wydać pacjentowi zalecenia dotyczące leczenia lub wdrożenia zmian w trybie życia (np. diecie lub aktywności fizycznej) czy skierować pacjenta na pogłębioną diagnostykę.
Wyników morfologii nigdy nie należy interpretować samodzielnie. Po wykonaniu badania i otrzymaniu wyników należy skonsultować się z lekarzem i stosować do jego ewentualnych zaleceń.
Kiedy warto rozważyć wykonanie morfologii?
Zaleca się, aby osoby dorosłe w każdy wieku wykonywały morfologię regularnie raz w roku w ramach profilaktyki zdrowia. Badanie to umożliwia w wielu przypadkach wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium, kiedy nie daje ona jeszcze niepokojących objawów klinicznych, zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie lub uniknięcie poważnych powikłań.
Wykonanie morfologii może zalecić lekarz, który podejrzewa u pacjenta występowanie pewnych schorzeń lub potrzebuje wyników badań do oceny postępów leczenia zdiagnozowanej wcześniej choroby. W tych sytuacjach należy stosować się do zaleceń lekarza i wykonywać morfologię zgodnie z rekomendowaną przez niego częstotliwością.
Morfologia – przygotowanie do pobrania krwi
Uzyskanie wiarygodnych i niezafałszowanych wyników morfologii wymaga od pacjenta prawidłowego przygotowania się do pobrania krwi. Na czym polega przygotowanie do morfologii i jak należy postępować przed badaniem?
- Krew do badania pobiera się rano, w godzinach 7–9. Pacjent powinien stawić się na pobranie wypoczęty i wyspany.
- Należy być na czczo. Ostatni posiłek można zjeść ok. 8–12 godzin przed pobraniem krwi. Rano przed badaniem można wypić do 2 szklanek wody niegazowanej.
- Do badania należy przystąpić przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zaleci inaczej. W takim przypadku należy poinformować o tym fakcie pielęgniarkę jeszcze przed pobraniem krwi.
- Przez 15 minut bezpośrednio przed badaniem należy zrelaksować się w pozycji siedzącej.
Morfologię krwi można wykonać m.in. w Punktach Pobrań ALAB laboratoria.
fot. materiały Partnera
źródło: materiał promocyjny Partnera