Mężczyźni, którzy mają więcej komórek pozbawionych chromosomu Y powinni się liczyć z pojawieniem się choroby Alzheimera. Utrata chromosomów Y może być natomiast zależna od naszego stylu życia
Badania przeprowadzone przez prof. Jana Dumanskiego z wydziału immunologii, genetyki i patologii uniwersytetu w Uppsala pokazują, że w przyszłości będzie można wykorzystać analizy chromosomu Y do prognozowania choroby Alzheimera. Poza tym badania nad nim pozwolą też przewidywać powstawanie nowotworów, a także innych chorób. Prof. Dumanski bada to wspólnie z Larsem Forsbergiem z tej samej uczelni. Wspólnie zanalizowali oni przypadki 3,2 tys, mężczyzn w wieku od 37. do 96. roku życia. 17% przebadanych miało w komórkach krwi co najmniej dziesięcioprocentowy ubytek chromosomu Y.
Zauważyli oni również pewną prawidłowość. Okazało się bowiem, że panowie w stosunkowo młodszym wieku, u których w komórkach krwi widoczny był ubytek chromosomu Y często cierpieli później na chorobę Alzheimera. Co więcej, również starsi mężczyźni, których już dotknęło to schorzenie mieli problemy z chromosomem Y. Trzeba zauważyć, że komórki krwi, które badano, związane są z układem immunologicznym. Utrata w nich chromosomu Y upośledza ich funkcjonowanie, co z kolei może tłumaczyć większą podatność na choroby.
Naukowcy podkreślają, że utrata chromosomu Y może być związana ze stylem życia. Zanika on w krwinkach białych np. pod wpływem palenia papierosów. To tłumaczyłoby, dlaczego mężczyźni korzystający z tych używek częściej chorują na raka i tym samym krócej żyją. Z badań epidemiologicznych wynika również, że mężczyźni, częściej niż kobiety, chorują zarówno na nowotwory układu oddechowego, jak i raka pęcherza.
Nie wszystko jednak stracone, nawet jeżeli panowie palą to mogą odwrócić tę zależność i zaprzestać korzystania z takich używek. Badania pokazują, że u mężczyzn, którzy zaprzestali palenia, liczba komórek zawierających ten chromosom była taka sama jak u tych, którzy nigdy nie byli uzależnieni od tytoniu. To jeden z kolejnych powodów, dla których warto się rozstać z nałogiem.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl