wycieczka rowerowa

Sierpień świetny na wycieczkę rowerową!

Sierpniowe dni, choć coraz krótsze, sprzyjają rowerowym wycieczkom – zwłaszcza tym za miasto. Pola, lasy, malownicze wsie i szlaki. Takim widokom warto poświęcić cały weekend. Na rowerze masz szansę zwiedzić znacznie więcej niż pieszo czy jadąc pociągiem. Podpowiadamy, jak przygotować się na dłuższą trasę rowerową, aby była przyjemna – również po jej zakończeniu.

Przede wszystkim sprawdź sprzęt rowerowy

Weekendowy wyjazd to nie przejażdżka do sklepu. Najprawdopodobniej wybierzesz się w mniej uczęszczane miejsca, z dala od miejskiego zgiełku, na łono natury. Tam, w razie niespodziewanej awarii roweru, ciężej będzie Ci o uzyskanie pomocy, dlatego jak najlepiej przygotuj swój rower do długiej trasy. Sprawdź czy łańcuch jest wystarczająco nasmarowany, opony mają odpowiednio dużo powietrza, a żadna z części, jak np. kierownica, nie poluzowała się.

Zwróć także szczególną uwagę na hamulce, które powinny działać bez zarzutu, aby wycieczka była bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i współuczestników ruchu drogowego. Pamiętaj także o założeniu kasku, który ochroni Twoją głowę i zamortyzuje wstrząsy wywołane uderzeniem w razie upadku z roweru.

Zatroszcz się o ciało

Pamiętaj o rozciąganiu. Stretching jest bardzo ważny dla mięśni, zarówno przed, jak i po wzmożonym wysiłku fizycznym. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, wykonaj 10-minutową rozgrzewkę, która rozrusza Twoje mięśnie – dzięki temu nie będą zaskoczone nagłym wzrostem ich aktywności i unikniesz ryzyka kontuzji.

rower w lecie

Po powrocie z rowerowej eskapady wykonaj kilka dalekich wykopów i podskoków, rozmasuj mięśnie, które były narażone na największy wysiłek, a następnie weź ciepły prysznic, który dodatkowo rozluźni Twoje ciało. Wypoczywając na kanapie unieś nogi opierając je np. na dużej podusze.

Zabierz ze sobą apteczkę

Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się na wycieczce w teren, dlatego staraj się do niej jak najlepiej przygotować. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, a w niej plastry, jałowe gazy, środek na rany i skaleczenia – to wszystko w ramach otarć lub skaleczeń. Oprócz tego warto zapakować również leki przeciwbólowe oraz saszetkę z elektrolitami – w razie przeciążenia i wyczerpania organizmu rozpuść zawartość saszetki w wodzie i wypij przygotowany napój.

Mała, ale pożywna przekąska

Szykując się na wycieczkę rowerową, nie przesadź z nadmiarem bagażu – dodatkowy balast odczują Twoje nogi, którym ciężej będzie pedałować. Zadbaj o to, aby wśród wielu niezbędnych elementów znalazła się przekąska – najlepiej niewielkich rozmiarów, aby nie przeciążyć zbytnio Twojego plecaka, a przy okazji żołądka. Ważne jednak, aby byłą przy tym pożywna i sycąca. Wybierz np. batony proteinowe, owocowe czy zbożowe – możesz wybierać w pełnej gamie smaków, w zależności od tego, jaki jest Twój ulubiony. Jeśli nasycisz się ulubioną przekąską, dalsza droga będzie jeszcze przyjemniejsza.

Nie może Ci zabraknąć również wody pitnej. Jeśli wybierasz się w okolice, gdzie jest dostęp do świeżej wody ze źródła, weź ze sobą butelkę wielorazowego użytku zamiast jednorazówki ze sklepu. Napicie się chłodnej źródlanki nie ma sobie równych, a podczas przejażdżki będziesz potrzebować nawodnienia!

Powerbank? Koniecznie naładowany!

Jeżeli wybierasz się na wycieczkę w teren, który jest Ci zupełnie obcy i nigdy wcześniej nie wybrałeś się w ten rejon, powinieneś mieć stały dostęp do mapy – a z tej, jak wiadomo, obecnie najczęściej korzystamy w telefonie. Choć powinieneś wyjechać z pełną baterią, po drodze wszystko się może zdarzyć, a bateria w telefonie – nagle rozładować się. Stąd już krok od zgubienia się w terenie, zwłaszcza tym niezabudowanym.

Na taką ewentualność warto mieć ze sobą powerbank, dzięki któremu Twój telefon spokojnie będzie ładował się w plecaku. To również cenny element wyposażenia w przypadku potrzeby zadzwonienia po pomoc, dlatego zadbaj o to, aby zabrać ze sobą urządzenie – wcześniej upewnij się jednak, że jest ono w pełni naładowane. W przeciwnym wypadku okaże się być bezużyteczne.

Bądź o dwa kroki przed pogodą

Oczywiście przed zaplanowaną wycieczką sprawdź prognozę pogody – najlepiej w kilku niezależnych od siebie źródłach. Jeżeli pogoda zapowiada się dość ekstremalnie, np. gwałtowne ulewy z porywistym wiatrem lub upał bez cienia chmurki, przenieś wycieczkę na inny termin – nie chodzi tylko o komfort jazdy, ale również o Twoje bezpieczeństwo.

Jeżeli jednak pogoda zapowiada się optymalnie, mimo wszystko weź pod uwagę to, że warunki atmosferyczne potrafią zaskoczyć i mimo zapowiadanych 25 stopni, nagle może zacząć kropić deszcz. Na takie przypadki zabierz ze sobą lekki płaszcz przeciwdeszczowy – zwinięty w kulkę i wrzucony na dno plecaka tylko nieznacznie go wypełni – oraz nakrycie głowy na wypadek ostrego słońca – nie chcesz przecież nabawić się udaru słonecznego.

Źródło: 38 PR